Cariera de curse a lui Menard a început când avea 8 ani și a obținut Campionatul Briggs Junior Karting Class în orașul său natal Eau Claire din Wisconsin. Ulterior, el a câștigat Campionatul Briggs Medium Class și a continuat să lucreze pentru a ajunge la un nivel mai înalt. A început cursele pe gheață când avea doar 15 ani și a reușit să câștige 10 evenimente ale Asociației Internaționale de Curse pe Gheață. El concura în cadrul evenimentelor IIRA din orașul Wisconsin.

În timpul verii, concura pentru mașini de legendă pentru pistele scurte din Wisconsin. A folosit modelul Late Model al lui Bryan Reffners timp de mai bine de o săptămână și a reușit să câștige cursa eliminatorie și s-a clasat pe locul patru în rundă. Ulterior, a decis că vrea să-și construiască propriul model și a concurat cu propria mașină, de trei sau patru ori pe săptămână. Când a fost întrebat de ce a decis să folosească stock cars și nu Indy Cars, a spus că motivul a fost că nu există o serie secundară pentru Indy Cars în Native Wisconsin.

Din biografia sa, Paul Menard a început să concureze în NASCAR Re/Max Challenge Series în anul 2000 și a terminat pe locul 13 în clasamentul pe puncte. Când se afla în sezonul de debutant din 2001, a obținut pole-position-ul și victoria la Road America din Elkhart Lake și a terminat pe locul nouă în puncte. În sezonul 2002, Menard a concurat în REMax Challenge și a devenit al șaptelea în puncte.

Paul Menard este căsătorit, soția sa se numește Jennifer Roster, iar nunta a avut loc într-o ceremonie discretă și puțini oameni au știut despre ea. Ei s-au căsătorit mai întâi în cadrul unei ceremonii civile în Carolina de Nord, iar apoi au avut o ceremonie în Caraibe. După un an de căsnicie, au vrut să aibă un copil, dar încă nu este clar când vor să aibă unul. Cu toate acestea, ei își doresc ca copiii lor să crească într-o zonă rurală și de aceea doresc să se mute într-o altă zonă înainte de a putea plănui să aibă copii. Primul lor copil s-a născut în anul 2014 și a fost o fetiță. Paul Menard are o avere netă de peste 30 de milioane de dolari și a obținut primul campionat de karting la vârsta de opt ani. Veștile sale pot fi urmărite pe contul de Twitter al RCR 27 Cup Team @RCR27PMenard