Kevin Harvick a preluat conducerea cu 13 tururi înainte de final, după ce liderii au lovit zidul și a câștigat duminică Southern 500, cursa de deschidere a playoff-ului Cupei Cup.

Austin Dillon a terminat al doilea și a fost urmat de Joey Logano, Erik Jones și William Byron, care a obținut al treilea rezultat consecutiv între primii cinci. De la al șaselea la al zecelea loc: Alex Bowman, Kyle Busch, Kurt Busch, Aric Almirola și Clint Bowyer.

Victoria lui Harvick este a opta din acest sezon, dar nu ar fi obținut-o fără ajutorul liderilor. Victoria îl mută, de asemenea, pe Harvick în runda a doua.

„Aceasta este una dintre cele mai prestigioase curse din sportul nostru și, evident, toată lumea din sportul nostru cunoaște istoria pe care Darlington o are pentru sportul nostru, așa că oricând poți câștiga aici este destul de special”, a spus Harvick.

Mai mult: Șefii de echipaj pentru Kyle Busch și Clint Bowyer, suspendați 1 cursă

Martin Truex Jr. l-a depășit pe Chase Elliott pentru conducerea cursei cu 14 tururi înainte de final, dar nu l-a depășit pe Elliott și amândoi au lovit zidul în virajul 1. Truex a intrat la boxe câteva tururi mai târziu, când a avut un pneu spate drept care a cedat în urma contactului. Elliott a căzut înapoi în pluton, permițându-i lui Harvick să preia conducerea.

„Îmi pare rău băieți, o mașină infernală”, a spus Truex la radioul echipei sale după ce a terminat pe locul 22. „Îmi pare rău, omule, am vrut să o fac. Cred că nu ar fi trebuit să o fac.”

A spus Elliott, care a terminat pe locul 20: „El (Truex) a avut o cursă spre mine acolo, la ieșirea din (virajul) 4, iar el s-a cam eliberat într-unul. A fost aproape, dar nu a fost liber până la capăt, evident. Nu-mi place, evident că am avut un NAPA Camaro rapid – suficient de rapid pentru a concura. Aveam nevoie de un pic de ritm acolo pentru a ne extinde avansul în loc să jucăm în apărare, dar, indiferent de asta, am crezut că eram într-o poziție bună. Am alergat în partea de jos în (Turn) 3 și 4 pentru a vedea dacă mai rămăsese ceva acolo, asta este ceea ce i-a dat un fel de cursă și apoi a alunecat în fața mea stângă, am simțit că și am continuat.”

Victoria este a 57-a din carieră a lui Harvick și îl depășește pe Kyle Busch pe lista victoriilor din toate timpurile. Este a doua victorie a lui Harvick la Darlington în acest an. El a câștigat prima cursă de Cup în luna mai, când sezonul s-a reluat după o pauză de 10 săptămâni din cauza pandemiei COVID-19.

Almirola deține ultimul loc de transfer pentru runda a doua. El este la egalitate cu Bowyer, dar deține departajarea unui rezultat mai bun în această rundă.

Dillon a obținut cel mai bun rezultat de la victoria sa din Texas.

„Omule, ar fi fost frumos să obținem acea victorie și să ne blocăm în runda următoare”, a declarat el pentru NBCSN.

CÂȘTIGĂTORUL ETAPEI 1: Martin Truex Jr.

CÂȘTIGĂTORUL ETAPEI 2: Martin Truex Jr.

Cine a avut o cursă bună: Austin Dillon a trebuit să pornească din spate din cauza unor ajustări neaprobate înainte de cursă și a terminat pe locul doi. Echipa a descoperit că pneurile din stânga și din dreapta față erau pe partea greșită a mașinii. Dillon a depășit, de asemenea, un pneu spate drept care a cedat, ceea ce l-a forțat să facă o oprire la boxe sub steag verde la începutul cursei. … Joey Logano a depășit la un moment dat o pană la anvelopa față dreapta și apoi o avarie când a fost lovit din spate de Corey LaJoie la un restart și a terminat al treilea. … Erik Jones, care a terminat al patrulea, s-a clasat în top 10 în toate cele șase starturi ale Cupei de la Darlington.

Cine a avut o cursă proastă: Ryan Blaney a avut o noapte mizerabilă. Echipa sa a fost penalizată înainte de cursă pentru balastul montat necorespunzător. NASCAR a penalizat echipa cu 10 puncte și l-a suspendat pe șeful de echipă al lui Blaney, Todd Gordon, pentru cursă. Blaney a făcut pană la spatele stâng la începutul etapei 2 și a trebuit să intre la boxe, ceea ce l-a plasat la un tur în spatele liderilor. El a terminat pe locul 24 și este ultimul în plutonul de 16 piloți din playoff.

NOTABIL: Kevin Harvick a câștigat patru din ultimele șapte curse de Cupă.

În continuare: Seria concurează la 7:30 p.m. ET pe 12 septembrie la Richmond Raceway pe NBCSN. Aceasta este a doua cursă din runda de deschidere a playoff-urilor.