Au fost doar trei cicliști americani în Turul Franței 2020, dar fiecare și-a făcut simțit impactul în moduri unice.

Veteranul Tejay van Garderen a jucat un rol de sprijin pentru EF Pro Cycling în cel de-al nouălea start din carieră în Tur, în timp ce Neilson Powless (EF Pro Cycling) și Sepp Kuss (Jumbo-Visma) au impresionat fiecare în primele lor Tururi respective.

Powless a apărut în patru evadări, în timp ce Kuss a fost ultimul coechipier pentru Primož Roglič în cățărările decisive din Alpi. Ambii au obținut clasări în top 5 în rezultatele etapelor, iar Kuss a intrat în top 15 la general jucând rolul de domestique al cățărătorului. Van Garderen a fost mentorul și căpitanul de șosea al unei echipe EF Pro Cycling tinere și ambițioase și a jucat un rol cheie în a ajuta la organizarea mișcării de solidaritate din ultima zi a pelotonului pentru a face o declarație despre rasism.

Iată o privire asupra celor mai importante momente pentru fiecare ciclist american:

Sepp Kuss, 26 de ani (Jumbo-Visma)

Statisticile turului: Locul 15 în clasamentul general la 42:20 în urmă, locul 4 în etapa 17, locul 6 în etapa 15

Kuss a devenit din ce în ce mai bun pe măsură ce Turul se desfășura, și s-a ridicat la înălțimea situației în Alpi când a contat. Ciclistul din Durango, CO a fost ultimul om pentru Roglič în ultimele etape montane și a jucat un rol critic în protejarea căpitanului Jumbo-Visma înainte de contratimpul final de cățărare. Coloradanul și-a sărbătorit cea de-a 26-a aniversare pe Grand Colombier și a confirmat că este cel mai bun cățărător american dintr-o generație. Kuss a minimalizat șansele sale viitoare de a conduce o echipă de clasament general, insistând că ar prefera să câștige etape și să-și ajute echipa să câștige.

Ce urmează: Campionatele Mondiale, Vuelta a España

Ce a spus: „A fost un mod frumos de a termina Turul. La finalul zilei, suntem mulțumiți de ceea ce am făcut în acest Tur. Este ceea ce este. Pui mult timp și efort în el. Mă simt ciudat să termin aici. A treia săptămână a fost foarte grea. Dar, pentru mine personal, m-am simțit din ce în ce mai bine în fiecare etapă. M-am simțit mai bine în a treia săptămână decât în prima săptămână. Asta e încurajator.”

Neilson Powless, 24 de ani (EF Pro Cycling)

Statisticile Turului: Locul 56 în clasamentul general cu 3:03:09, locul 9 în clasamentul tricoului alb, locul 4 în etapa a 6-a, locul 5 în etapa a 8-a

Powless a profitat din plin de strategia orientată spre atac a celor de la EF Pro Cycling. Cu căpitanul echipei, Rigoberto Urán, în rezervă pentru clasamentul general, Powless a avut spațiu pentru a se mișca în etapele cheie. Începătorul Turului a participat la patru evadări majore și a ajuns de două ori în top 5 în prima săptămână. La fel ca și Kuss, el a putut să concureze Turul în timpul zilei sale de naștere, un lucru care probabil va fi o excepție dacă Turul va reveni la data tradițională din iulie, în 2021. Powless a făcut, de asemenea, titluri în întreaga lume după ce a devenit primul nativ nord-american care a alergat la evenimentul vechi de 117 ani.

Ce urmează: campionatele mondiale

Ce a spus: „Acum că etapa finală s-a încheiat, pot aprecia frumusețea ei. Întregul Tur a fost o experiență extraordinară. Nu credeam că voi putea veni în Europa în acest an și am reușit să ajung și am putut începe Turul. Mi-am îndeplinit un vis de-o viață, acela de a concura în Tur. Acum îmi pot stabili altele noi.”

Tejay van Garderen, 32 de ani (EF Pro Cycling)

Statisticile Turului: Locul 91 în clasamentul general la 4:22:20, al nouălea Tur al carierei

De două ori în top 5 la Tur, van Garderen s-a strecurat cu plăcere într-un rol de ajutor în acest Tur. Cu Urán terminând în top-10 și echipa plecând cu o victorie de etapă, a fost o treabă bine făcută. Van Garderen și-a făcut treaba trăgând pe munții de mijloc și a ajutat la aducerea în siguranță a cățărătorilor columbieni pe cățărările finale. Mai târziu, Van Garderen a jucat un rol cheie în a ajuta la organizarea efortului din ultima zi în rândul cicliștilor de a purta măști de față cu inscripția „No To Racism” în față, în ceea ce a fost prima declarație majoră din rândul pelotonului în 2020.

Ce urmează: nicio cursă în program

Ce a spus: „‘Rigo’ este acolo sus, iar noi suntem pregătiți să îl susținem. A treia săptămână este întotdeauna un test într-un mare tur. Nu am văzut nicio fisură, dar când ajungi la cel mai înalt nivel, nu vezi aceste fisuri până în a treia săptămână de curse.”