A hagyományos póló sportot gyorsasággal játsszák egy nagy, akár 300 yard hosszú és 160 yard széles füves pályán, ami körülbelül kilenc amerikai futballpálya területének felel meg. Minden pólócsapat négy lovasból és lovasaikból áll, amelyek lehetnek férfiakból és nőkből álló vegyes csapatok is.

Minden játékosnak kijelölt pozíciónak vannak bizonyos feladatai:

Egyes számú játékos

Ez a játékos a pályán a leginkább támadásorientált pozíció. Az egyes számú játékos általában az ellenfél négyes számú játékosát fedezi.

Kettes számú

Ez a játékos fontos szerepet tölt be a támadásban, vagy maga fut át és szerez gólt, vagy passzol az egyes számú játékosnak és beáll mögé. Védekezésben az ellenfél hármas számú játékosát fedezi, aki általában a másik csapat legjobb játékosa.

HARMADIK SZÁM

Ez a játékos a taktikai vezető, és hosszú, erőteljes ütőnek kell lennie, hogy labdákat juttasson a kettes és az egyes számú játékosnak, valamint hogy szilárd védelmet tartson fenn. A csapat legjobb játékosa általában a hármas számú játékos, aki általában a legmagasabb hendikepet viseli.

NÉGYES számú

Ez a játékos az elsődleges védekező játékos. Bárhová mozoghat a pályán, de általában igyekszik megakadályozni a gólszerzést. A négyes számú játékos védekezésének hangsúlyozása lehetővé teszi a hármas számú játékos számára, hogy több támadójátékkal próbálkozzon, mivel tudja, hogy ha elveszíti a labdát, akkor fedezve lesz.

_MG_0293

_MG_0315

_MG_2308

_MG_9449

A stratégiai játékok a pólóban a “labda vonalán” alapulnak, egy képzeletbeli vonal, amelyet a labda hoz létre a pályán való haladás során. Ez minden alkalommal változik, amikor a labda irányt változtat. A “labda vonala” szabályokat határoz meg a játékosok számára a labda biztonságos megközelítésére, valamint a játékosok és lovaik súlyos sérüléseinek megelőzésére. A vonal átlépéséhez és a labda eléréséhez bizonyos távolságot kell meghatározni. Ha ez veszélyes módon történik, akkor szabálytalanságot fújnak. A játékosnak egy biztonságos “ellovaglást” vagy “ütközést” kell végrehajtania, hogy lovát a vonal megfelelő oldalára helyezze, vagy a “közeli oldalra” (a ló bal oldalára) viheti az ütőjét. Egy játékos csak akkor “ütközhet” egy másik játékossal, ha mindkét lovuk azonos sebességgel halad, és válltól vállig érnek.

Polót csak jobb kézzel lehet játszani.

A játék körülbelül két órán át tart, és négy-hat 7 perces chukkerből áll, amelyek között vagy közben a játékosok lovat cserélnek. Minden játékos hoz magával egy lovat minden egyes chukkerre, valamint egy-három “tartalék” lovat, amelyek a pálya szélén állnak arra az esetre, ha egy játékos lova elfáradna.

A 7 perces chukkerek végén a játék további 30 másodpercig vagy a játék megszakításáig folytatódik, attól függően, hogy melyik következik be előbb. A chukkerek között négyperces szünet és tízperces félidő van. A játék folyamatos, és csak büntetés, törött felszerelés (felszerelés) vagy a ló vagy a játékos sérülése esetén áll meg. A cél az, hogy a labdát a kapufák közé lőve gólokat szerezzünk, függetlenül attól, hogy milyen magasan van a levegőben. Ha a labda a kapu mellé kerül, a védekező csapatnak szabad “beütést” engedélyeznek onnan, ahol a labda átlépte a gólvonalat, így a labda újra játékba kerül. Minden gólt követően a csapatok véget cserélnek, hogy az esetleges előnyöket figyelembe vegyék.

A mérkőzés félidejében a nézőket meghívják a pályára, hogy részt vegyenek a “divot taposás” nevű pólóhagyományban, amely nem csak azért alakult ki, hogy a lovak patái által feltépett földhalmokat (divotokat) pótolják, hanem azért is, hogy a nézők számára lehetőséget biztosítson a sétálásra és a társasági életre.

A játékosok, akiknek múlt vasárnap vadul szurkoltál, ezen a héten az ellenfél csapatában lehetnek. Valójában a csapatokat a játékosok értékelése alapján állítják össze (a képességszintek, amelyeket góloknak neveznek, -2-től 10-ig terjednek). A csapatok összeállításakor az a cél, hogy egyenlően legyenek összeállítva. Egy játékost nem a varázsa alapján választanak ki, hanem úgy, hogy a minősítések összege mindkét csapatban egyenlő legyen.

Azért, hogy még jobban megértsd a pólót, itt egy gyors nyelvtanfolyam, hogy élvezd a meccset, vagy egyszerűen csak úgy tűnj, mint egy mindentudó.

story-about-polo_ball
Labda
A meccs lényege, hogy a labdát a pályán egyik irányba felfelé, majd a másik irányba visszafordítsd. A körülbelül három és fél hüvelyk átmérőjű labdák súlya négy és fél uncia. Kemény fából vagy műanyagból készülnek.

story-about-polo_bump
Bump
Ez egy védekező manőver a pályán, amely teljesen legális, és egyike a kevés megengedett kontaktmozgásnak. A játékos úgy próbálja meg tönkretenni az ellenfél labdával való futását, hogy a saját lovával nekimegy a másik játékos lovának. Ezt a fogakat csattogtató ütközést az szabályozza, hogy a támadó milyen szögben próbálkozik vele. Soha nem lehet 45 foknál nagyobb, és minél gyorsabban futnak a lovak, annál kisebb a szög. Nyilván a bíróknak is nehéz ezt megítélni.

story-about-polo_chukker
Chukker
A pólómeccseket hat játékrészre osztják, amelyeket chukkernek (az angolok chukkasnak hívnak) neveznek, és amelyek mindegyike hét percig tart. A játékidő vagy a mérkőzés végét egy sípszó vagy kürt jelzi. Ha a hatodik chukker után is döntetlen az állás, a mérkőzés a hetedik chukkerrel folytatódik, amíg nem születik gól.

story-about-polo_divot
Divot
A harmadik és negyedik chukkert követően a divotok taposása régi pólós hagyomány. A divotok olyan fűdarabok a játéktéren, amelyeket a lovak kitéptek. A lyukak rossz labdapattanásokat és egyéb problémákat okozhatnak a játék során, ezért valamikor valakinek az a ragyogó ötlete támadt, hogy a szurkolókat kivonja a lelátóról, hogy kijavítsák a pályát.

story-about-polo_field
Mező

A szabályos pólópálya 300 méterszer 160 méter. Sokféle füvet használnak, és a golfhoz hasonlóan sok kutatás folyik a speciális hibridek kifejlesztésére. A pályát egy rövid fa szegély veszi körül, amelyet deszkáknak neveznek. A ló és a lovas a játék során kimehet a deszkákon kívülre, de ha a labda ezt teszi, akkor a pályán kívülre kerül, és a játék megszakad.

story-about-polo_goal
Gól
A pólóban ez egy több jelentéssel bíró szó. Fizikailag az a két oszlop a pálya két végén, amelyen a játékosok folyamatosan próbálják átütni a labdát. Ezek egymástól nyolc méterre vannak elhelyezve, és gyorsan összeomlanak, ha egy ló vagy lovas nekimegy. Ha a játékosoknak sikerül a labdát az oszlopok közé ütni, bármilyen magasságban, akkor gólt, azaz pontot szereztek. A játékosok ügyességét -2 és 10 gól között értékelik (ezt hendikepnek is nevezik), a 10-es értékelés ritka és kiemelkedő. A -2 nem jelenti azt, hogy a játékos rossz. Azt jelenti, hogy a játékos elérte azt a szintet, ami elég jó ahhoz, hogy értékelni lehessen. Az Egyesült Államok Pólószövetsége a játékos szezonbeli teljesítménye alapján osztja ki ezeket a minősítéseket. Végül a mérkőzéseket a gólok alapján is értékelik, ezek az érintett játékosok összesített eredményei. Így egy “magas gólszámú” mérkőzésen sok magasan értékelt játékosból álló csapatok játszanak.

story-about-polo_hook
Hook
Az ellenfél játékos labdaütési szándékának meghiúsítására a játékos kiteheti az ütőjét, hogy vagy megakasztja az ellenfélét, vagy egyszerűen blokkolja a lendítést. Ez mindaddig legális, amíg a “kampó” az ellenfél lovának ugyanazon az oldalán van, mint a labda.

story-about-polo_line
Vonal
Az egyik leggyakoribb büntetés az, amikor az egyik játékos a labdával rendelkező játékos előtt keresztezi a labdát. Ezt hívják “a vonal átlépésének”. A vonal egy képzeletbeli, a pálya teljes hosszában futó útvonal, amelyen a labdás játékos fut. Egyetlen játékos sem mehet át ezen, mivel ez ütközésekre és kiömlésekre hívja fel a figyelmet. Ha egy játékos mégis átlépi, a bíró megfújja a sípját, és a játék megszakad.

story-about-polo_mallet
Mallet/Stick
A malletek, amelyeket valójában botoknak is nevezhetünk, körülbelül 49-53 hüvelyk hosszúak, beleértve az egyik végén lévő nyelet és a másik végén lévő keményfa keresztvasat. A tényleges bot általában bambuszból készül. Védekező eszközként használják egy másik játékos lövésének akadályozására, tiltakozó jelzésként a levegőbe emelve egy bíró lehetetlenül ostoba döntése után, vagy alkalmanként a labda eltalálására. A labdát a keresztvas oldalával ütik meg, nem a hegyével.

story-about-polo_ponies
Pónik
A póló-puristáknak még mindig megrándul az arcuk egyik oldala, ha valaki a pólólovakat “lovaknak” nevezi, pedig azok azok, és már több száz éve azok. Formálisan azonban még mindig a póló póniknak szurkol az ember. A legtöbbjük telivér, és alaposan kiképzik őket erre a sportra. Nincs magassági korlát, de az átlag 15 és 15,3 kéz között van (a póni 14,2 vagy az alatti). A gyorsaság, az állóképesség és a gyors száguldás, a megállás és a fordulás képessége kulcsfontosságú tulajdonságok. A játékosok, még a dicsekvők is, azt mondják, hogy a póni akár 80%-ban hozzájárul ahhoz, hogy jól tudjanak játszani. A legjobb pónikat általában a döntő chukkerben használják.

story-about-polo_positions
Pozíciók
A pályán a játékosok különböző szerepeket töltenek be. Az általuk viselt számok mutatják, hogy mi a dolguk odakint. Az 1-es számot a mezén viselő játékos csatár támadó játékos. Ő általában a pálya szélén játszik, és készen áll arra, hogy a labdát a kapu felé vigye. A 2-es számú játékos szintén támadó, de a mezőnyben marad, és megpróbálja eljuttatni a labdát az 1-es számúhoz. A 3-as számú a legerősebb játékos a csapatban, amolyan király. Ő a sarkalatos játékos a támadás és a védekezés között. A négyes számú játékos, vagyis a hátvéd az, aki a legjobban igyekszik megvédeni a csapat kapuját a másik csapat 1-es számú játékosától.

story-about-polo_umpire2
Bíró
Három játékvezető van, hogy mindenki viselkedjen. Ketten a pályán lovagolva hozzák a legtöbb döntést. Ha nem értenek egyet egymással, a harmadikhoz fordulnak, aki a pálya szélén ül. A harmadik ember döntése egy Nagy Óz-féle ítélet, és kész. A büntetés megítélése különböző büntetéseket eredményez, a játék újrakezdésétől kezdve a gólszerzésre nyíló lehetőségekig. Ezt a szabálytalanság súlyossága határozza meg.