Závodní kariéru Menard začal, když mu bylo 8 let a získal Briggs Junior Karting Class Championship, zatímco v jeho rodném městě Eau Claire ve Wisconsinu. Poté vyhrál šampionát třídy Briggs Medium a dále se propracovával na vyšší úroveň. Závodit na ledě začal, když mu bylo pouhých 15 let, a podařilo se mu vyhrát 10 závodů Mezinárodní asociace závodů na ledě. Závodil v závodech IIRA ve Wisconsinu.

Během léta závodil za vozy legend na krátkých tratích ve Wisconsinu. Více než týden využíval Late Model Bryana Reffnerse, se kterým dokázal vyhrát rozjížďku a umístil se v ní na čtvrtém místě. Poté se rozhodl, že si postaví vlastní model, a závodil s vlastním vozem, a to třikrát až čtyřikrát týdně. Když se ho ptali, proč se rozhodl pro sériové vozy a ne pro Indy Cars, odpověděl, že důvodem bylo to, že v rodném Wisconsinu neexistuje žádná napájecí série Indy Cars.

Z jeho životopisu vyplývá, že Paul Menard začal závodit v NASCAR Re/Max Challenge Series v roce 2000 a v bodování skončil na 13. místě. V nováčkovské sezóně 2001 získal pole position a vítězství na Road America of Elkhart Lake a skončil na 9. místě v bodování. V sezóně 2002 Menard startoval v REMax Challenge a v bodování se umístil na sedmém místě.

Paul Menard je ženatý, jeho manželka se jmenuje Jennifer Rosterová a svatba proběhla v tichosti a vědělo o ní jen málo lidí. Nejprve se vzali při civilním obřadu v Severní Karolíně a poté měli karibský obřad. Po roce v manželství si přáli mít dítě, ale zatím není jasné, kdy ho chtějí mít. Chtějí však, aby jejich děti vyrůstaly na venkově, a proto se chtějí přestěhovat do jiné oblasti, než budou moci plánovat děti. Jejich první dítě se narodilo v roce 2014 a byla to dcera. Paul Menard má čisté jmění přes 30 milionů dolarů a první titul mistra světa v motokárách získal v osmi letech. Jeho novinky můžete sledovat na twitterovém účtu týmu RCR 27 Cup @RCR27PMenard