• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Email
  • print

Když si vzpomenete na některé z nejúžasnějších individuálních úspěchů ve sportu, jen málo z nich, pokud vůbec nějaké, je pozoruhodnějších než 100bodový zápas Wilta Chamberlaina v NBA. Chamberlain předvedl výkon, který s největší pravděpodobností už nikdy žádný hráč NBA nepřekoná.

Tento 275 cm vysoký centr nastřílel 2. března 1962 v Hershey Sports Areně v pařížském Hershey 100 bodů a dovedl tým Philadelphia Warriors k vítězství 169:147 nad New York Knicks. „Big Dipper“ nastřílel 36 bodů z pole a neuvěřitelných 28 bodů z trestných hodů. To bylo opravdu něco, protože Chamberlain měl v kariéře pouze 51,1 % úspěšnost z čáry faulů. Odehrál všech 48 minut.

Tento úžasný zápas se odehrál před 50 lety. Kobe Bryant, hvězdný obránce Los Angeles Lakers, je jediným hráčem, který se dostal na dostřel Chamberlainovy mety. Bryant v roce 2006 nastřílel proti Torontu Raptors 81 bodů. Od hranice sta bodů ho dělilo ještě 19 bodů, a to s tříbodovou střelou.

V tomto zápase hrál i Al Attles, bývalý trenér a generální manažer Golden State Warriors. Attles, metr osmdesát vysoký guard, hrál v zadních řadách Warriors s Guyem Rodgersem, který patřil k nejvýraznějším rozehrávačům NBA. Attles trefil 8:8 z pole a 1:1 z čáry trestných hodů. Neminul ani jednu střelu. Rodgers ten večer rozdal 20 asistencí.

„Šlo mi to dobře, ale Wilt měl velký zápas,“ řekl Attles. „Byl opravdu dominantní. Wilt odehrál ohromný zápas. Je to už padesát let, co se to stalo. Je to padesáté výročí toho zápasu. Opravdu obstál ve zkoušce času. Z toho zápasu jsem si zapamatoval hlavně to, že Wilt nechtěl dát 100 bodů. Chtěl ze hry odejít. Frank ho udržel ve hře. Wilt byl velmi opatrný. Nechtěl se o něj otírat. Byl si toho velmi vědom. V obou týmech jsme měli několik dobrých hráčů. Guy byl fantastický hráč. Ale Wilt byl ten zápas opravdu výjimečný.“

Knicks dělali vše, co mohli, aby se pokusili Chamberlaina zpomalit. Centrem New Yorku byl Darrall Imhoff. Přestože Imhoff hlídal Chamberlaina kolem koše, měl spoustu pomoci od svých spoluhráčů, jako byli Richie Guerin, Willie Naulls a Cleveland Buckner. Všichni odehráli velké zápasy. Guerin zaznamenal 39 bodů. Buckner zaznamenal 33 bodů a Naulls 31 bodů. V normálním zápase by to Knicks k porážce Warriors stačilo, ale Chamberlainových power dunků a fingerrollů bylo příliš mnoho.

Chamberlain nastřílel v první čtvrtině 23 bodů. V poločase měl na kontě 41 bodů. Ve třetí čtvrtině nastřílel 28 bodů. A ve čtvrté čtvrtině si připsal 31 bodů, když proměnil 12 z 21 střel z pole a 7 z 10 střel z čáry trestných hodů.

Ačkoli měl Rodgers v tomto utkání 20 asistencí, byl to Joe Ruklick, bývalá hvězda Northwesternu, kdo přihrál Chamberlainovi na jeho stý bod. Ruklick, náhradní rozehrávač Warriors, se tak zapsal do historie NBA.

„Když jsem přihrál Wiltu na jeho stý bod, šel jsem ke stolku střelců,“ řekl Ruklick. „Řekl jsem oficiálnímu zapisovateli, aby mi dal asistenci. Chtěl jsem to. Už si nepamatuji rok, ale řekl jsem Wiltovi: ‚Co jsem dělal ve hře, když jsi chtěl dát 100 bodů? Bylo to před košem. Wilt řekl: „Řekl jsem Frankovi, aby tě dal do hry.“

„S Wiltem jsme byli přátelé. Dal mému synovi dres, který měl na sobě ve svém prvním vysokoškolském zápase. Jsem jediný hráč soupeře, kterého pozval do Kansasu, když mu vyřadili číslo dresu.“

Zápas v tabulce moc neznamenal. Nebyl to zápas play-off ani mistrovství. Návštěvnost činila pouhých 4 124 diváků. Na staré rozhlasové stanici WCAU zápas uváděl Bill Campbell, dlouholetý sportovní rozhlasový hlasatel z Filadelfie. Campbell lituje, že si tento historický přenos legendárního Chamberlainova zápasu nenahrál.

„Nejvíc mi utkvělo v paměti, že se mi to nepodařilo nahrát,“ řekl Campbell. „To byla z mé strany hloupá chyba. Byl jsem tak pohlcen snahou sledovat body a ujistit se, že jsem to udělal správně. Přemýšlel jsem o tom, když jsem ten večer jel domů. V té době jsem v tomhle oboru nebyl žádný nováček. Už jsem se v tom nějakou dobu pohyboval.

„Wilt mi volal z Los Angeles poté, co byl zvolen do Síně slávy. Zeptal se mě, jestli mám záznam čtvrté čtvrtiny. Řekl jsem, že něco ze čtvrté čtvrtiny. Řekl: ‚Pošli to do Síně slávy‘. Ve skutečnosti mi druhý den ráno do kanceláře zavolal jeden fanoušek.

“ řekl mi: „Určitě máš nahrávku z toho zápasu.“ A já mu odpověděl: „Ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne. Předstíral jsem, že ano. Nemohl jsem se přinutit říct mu, že ne. Řekl: „Na svůj podomácku vyrobený diktafon tady doma se mi podařilo kousek nahrát. Mám pár minut ze čtvrté čtvrtiny, včetně období, kdy získal svůj stý bod. Řekl: „Jestli to chceš, můžu ti to poslat. Poslal mi to, protože jsem Wiltovi řekl, že tohle je jediná věc, kterou máme a která se týká stobodového zápasu.“

O tomto zápase existuje kniha. Gary Pomerantz je autorem knihy „Wilt, 1962:

„Je to opravdu něco, když se nad tím člověk zamyslí,“ řekl Pomerantz. „Ze zápasu není žádný televizní přenos. Existuje jen několik fotografií. Wilt odehrál senzační zápas, který ten večer vidělo jen pár lidí. Když Kobe nastřílel 81 bodů, byl z toho zápasu televizní přenos. Můžete si pořídit DVD s jeho zápasem.

„Wiltův stobodový zápas opravdu pomohl NBA. Byl to tak nadaný sportovec. Když dal 100 bodů, lidé z celé ligy se chtěli přijít podívat, jak tenhle chlapík hraje.“

Chamberlain má v historii zvláštní místo. Ve Philadelphii 76ers si to zjevně uvědomují. Získali původní hřiště, na kterém Chamberlain zaznamenal svých 100 bodů. Historický kurt byl zakoupen od společnosti Hershey Entertainment and Resorts, která jej předtím po celá léta skladovala.

Většina kurtu bude zachována pro potomky a bude použita a vystavena na několika místech. Patří mezi ně Wells Fargo Center, kde 76ers hrají, a tréninkové zařízení týmu ve Filadelfii i v Hershey. Sixers také část hřiště věnují Naismith Memorial Basketball Hall of Fame ve Springfieldu ve státě Massachusetts.

Harvey Pollack, který je nyní ředitelem statistických informací v týmu Philadelphia 76ers, informoval o zápase pro Philadelphia Inquirer, The Associated Press a United Press International. Byl také ředitelem pro styk s veřejností týmu Warriors. Více než psaním reportáže ze zápasu je však Pollack známý jednou z nejpopulárnějších fotografií v historii sportu. Byl zodpovědný za napsání čísla „100“ na obyčejný bílý list papíru a jeho předání Chamberlainovi; fotografii pořídil fotograf agentury Associated Press Paul Vathis a je dnes již klasikou. Devětaosmdesátiletý Pollack se NBA věnuje od jejího založení v roce 1946. Na Chamberlainův nezapomenutelný výkon má živé vzpomínky.

„Philadelphia Inquirer se rozhodl neposlat na zápas svého reportéra,“ řekl Pollack, člen Síně slávy. „Požádali mě, abych o něm psal já. Přinesl jsem si svůj přenosný psací stroj. Mezitím agentury Associated Press a United Press International měly v Harrisburgu své zaměstnance, ale ti toho o basketbalu moc nevěděli.“

„Já jsem vlastně ten, kdo dal celému světu vědět o tomto zápase. Je to největší večer, jaký jsem kdy zažil za celých svých 65 let v lize. Spolu s příběhem o zápase jsem musel poslat i jednoodstavcový úvodník. Inquirer chtěl znát každý druh střely, kterou Wilt dal.

„Po zápase jsem si všechno ověřil u Davea Richtera, který byl oficiálním zapisovatelem. Jakmile jsem s Richterem skončil, šel jsem do šatny. Na zápase jsme měli jednoho fotografa, který pracoval pro AP; přišel tam se svým synem. O poločase viděl, že Wilt předvede nějaký báječný výkon. Tak šel do auta a vzal si foťák.

„Zeptal jsem se ho: ‚Měl záběr na Wilta? Pak jsem se zeptal: ‚Stalo se tady dneska něco neobvyklého?“ Odpověděl: ‚Jo, Wilt dal 100 bodů‘. Řekl jsem: ‚Udělejme něco, co to naznačí.‘ Vytáhl jsem ze zápisníku stránku 8,5 × 11. Napsal jsem na ni 100. Řekl jsem mu: „Podej mi míč. Zeptal se mě, jestli to udělá Wilt. Řekl jsem mu, že Wilt by pro mě udělal cokoli.“

Pollack se stal kronikářem Chamberlainovy kariéry v NBA. Znal Chamberlaina tak dobře jako nikdo, kdo o něm kdy v NBA psal.

Sezona 1961-62 byla možná Chamberlainovým nejlepším individuálním rokem. V průměru zaznamenal 50,4 bodu na zápas. Nastřílel neuvěřitelných 4029 bodů, přičemž průměrně odehrál 48,5 minuty na zápas. Během této sezóny měl Chamberlain zápasy, ve kterých nastřílel 78, 73, 67 a 65 bodů.

Jako hvězda přípravného ročníku na filadelfské Overbrook High School nastřílel v roce 1955 v basketbalovém zápase Public League 90 bodů. Ve svém prvním univerzitním zápase jako druhák v Kansasu nastřílel proti Northwesternu 52 bodů. Chamberlain, který zemřel v roce 1999, hrál v NBA v letech 1959-1973. Hrál za týmy Philadelphia Warriors (později San Francisco Warriors), Philadelphia 76ers a Los Angeles Lakers. V sezoně 1966-67 dovedl tým 76ers k titulu mistra NBA. Chamberlain také dovedl tým Lakers k ligovému titulu v sezóně 1971-72. Má druhý nejvyšší bodový průměr (30,1 bodu na zápas) v historii NBA, o zlomek bodu druhý za Michaelem Jordanem. Chamberlain byl čtyřikrát oceněn titulem MVP.

„Wilt je zdaleka nejlepším hráčem ze všech,“ řekl Pollack. „Když Wilt v roce 1973 odcházel do důchodu, kniha rekordů NBA za ten rok uváděla 128 rekordů, které držel. V loňském roce 98 z těchto rekordů stále platilo, a to 39 let poté, co odešel do důchodu.“

A jedním z nich je jeho 100bodový zápas.

Donald Hunt je sloupkař listu The Philadelphia Tribune. Jeho HBCU Notebook na webu ESPN.com najdete zde. Máte pro Hunta nápad na článek? Napište mu na adresu [email protected].